Okolí

Data poskytnul náš spřátelený web www.carodejkajinolice.cz

Český ráj

Český ráj zaujímá území cca 1800 km2, které zhruba ohraničují města Sobotka, Mnichovo Hradiště, Sychrov, Železný Brod, Semily, Lomnice nad Popelkou, Železnice a Jičín. Srdcem Českého ráje je město Turnov.

Český ráj patří po mnoho desetiletí mezi nejvíce vyhledávané turistické oblasti u nás. Tato krajina tvoří předěl mezi středočeskou rovinou a krkonošským podhůřím a nabízí návštěvníkům souhrn všech krás a zajímavostí - přírodu, staré hrady a zámky, půvabnou lidovou architekturu, lesy, skály, rybníky. Tím vším si tato oblast získává své obdivovatele.

Romantický kraj s pískovcovými skalními městy dostal název "Český ráj" přibližně kolem roku 1817. Pojmenovali ho tak čeští umělci a přední představitelé společenského života, kteří byli častými hosty ve vodoléčebných lázních Sedmihorky. Tito návštěvníci ovlivněni romantismem a doznívajícím národním obrozením nazvali oblast v okolí Sedmihorek výmluvným názvem, který se vžil natolik, že se používá dodnes.

V době 50letého výročí založení nejstarší CHKO v České republice - Českého ráje se podařilo pro tuto oblast získat statut geoparku UNESCO.


Jinolické rybníky

Jinolické rybníky jsou jednou z nejvyhledávanějších lokalit Českého ráje. Nacházejí se severovýchodně pod Prachovskými skalami nedaleko od města Jičína u obce Jinolice. Jedná se o skupinu tří rybníků. Největší z nich se jmenuje Oborský rybník, který má rozlohu 11,4 ha. Má písčité dno a písčitou a zčásti travnatou pláž, a proto je hojně využívaný ke koupání. Prostřední rybník se jmenuje Němeček (rozloha 5,2 ha) a tomu nejmenšímu se říká Vražda.

Jinolické rybníky jsou malebnou rekreační oblastí, která je vhodná jak pro koupání a vodní sporty, tak pro výlety do skal či dalších kouzelných míst Českého ráje.

U Oborského rybníka se nachází veřejné tábořiště s možností ubytování v chatkách nebo ve vlastních karavanech a stanech. Můžete se zde také po celý den občerstvit v BISTRU ČARODĚJKA či v jiných stáncích.


Prachovské skály

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží severozápadně od Jičína, cca 1 km od Jinolických rybníků. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů. Velký okruh nás seznámí s velkým množstvím zajímavých míst Prachovských skal a je nejatraktivnější a nejzajímavější.

Toto pískovcové skalní město v zalesněném terénu je turisticky a horolezecky velmi bohaté. Četné rokle, strže, úžlabiny, vyhlídky, osamocené pískovcové věže, jehly i skupinové skalní bloky a další méně vyhledávané skály vytvářejí z Prachovských skal významný turistický objekt. Nejzajímavější partie skal jsou snadno přístupné po bezpečných turisticky značených cestách, a mnoho překrásných vyhlídek zajišťuje dokonalý přehled o prostoru Prachovských skal. Prachovské skály jsou státní přírodní rezervací již od roku 1933.


Jičín

Kulturně-historické město Jičín obklopené nádhernou přírodou Českého ráje navštěvují turisté již od konce 19. stol. V posledních letech je sem neláká jen odkaz vojevůdce a politika Albrechta z Valdštejna, ale i loupežník Rumcajs a jiné pohádky, ožívající každoročně v rámci festivalu Jičín - město pohádky. Více informací získáte na www.mujicin.cz.


Železnice

Železnice je malé městečko s bohatou historií. Osídlena byla již v době předhistorické, nejstarší písemná zmínka je z roku 1318. Na město byla povýšena už v roce 1599. Původní Železnice byla dřevěná, ale městečko bylo postiženo řadou požárů. Náměstí s patrovými roubenými domy lehlo popelem. Po tomto požáru byla Železnice nově vybudována ve stylu klasicistně empírovém. Ve městě je krásný barokní kostel sv. Jiljí, věž kostela je však mnohem starší, nese znaky románského slohu. Pravděpodobně jde o pozůstatek bývalého hradiště, které v těchto místech stávalo.


Železnické muzeum

Železnické muzeum stojí hned vedle kostela. Empírová budova z roku 1827 dříve patřila bohatému kupci a jako muzeum slouží od roku 1940, kdy byla zakoupena díky mecenáši Františku Menclovi, zakládajícímu členu muzea, který daroval muzejnímu spolku 150 000 Kč.

Při prohlídce muzea si přijdou na své jak obdivovatelé staré doby, lidového umění a nábytku, tak milovníci obrazů. Stálé expozice, připomínající slavné malíře-rodáky, T.F. Šimona, F. Zikmunda, představí život jednotlivých cechů ve městě. Nálezy z bojiště v okolí Železnice připomenou válku 1866. V kupeckém krámě, který je součástí muzea, jsou vystaveny polodrahokamy nalezené v blízkém okolí a předměty denní potřeby našich předků. Raritou je nádherně hrající orchestrion. K muzeu patří i vybavená roubenka z roku 1789 s malovanými skříněmi, tkalcovským stavem a původní černou kuchyní.


Prášilův mlýn v Železnici

Jedná se o kompletně zařízený válcový mlýn. V roce 1938 zakoupil pan Oldřich Prášil přízemní mlýn s vodní nádrží. Mlýn byl původně poháněn vodním kolem, poté vodní Francisovou turbinou, ale i elektrickým motorem. Zařízení mlýna a jeho vybavení je velice zachovalé a stále funkční. Je to vynikající ukázka řemeslného fortelu a umění sekerníků, strojařů a mlynářů dřívějších let.

Provozní hodiny:

duben - říjen

sobota - neděle

9:00 – 11:00 a 13:00 – 17:00.

Početnější návštěvy lze uskutečnit po tel. dohodě i v jiné dny.

K parkování využijte přilehlých ulic nebo náměstí. U mlýna a v příjezdové uličce parkování není možné!

www.mlynzeleznice.cz, mobil: 737 113 892


Hruboskalsko

Hruboskalské skalní město leží 5 km jihovýchodně od Turnova, cca 15 km od Jinolických rybníků. Hruboskalské pískovce mají mocnost až 120 metrů a vytváří plošinu s nejvyšší nadmořskou výškou 380 metrů, která se směrem do údolí Libuňky rozpadá a vytváří tak typické skalní město. Desítky skalních věží dosahují z údolní strany až 90 metrů a mají oblé vrcholky. Rokle a soutěsky na okraji vytváří romantická zákoutí. V jedné z nich je upraveno tzv. Adamovo lože.


Hrubá Skála

Romantický zámek Hrubá Skála stojí na dvou pískovcových skaliscích, která se zvedají do výše téměř 60 m nad údolí říčky Libuňky. Zámek si s oblibou vybírali filmaři na natáčení pohádek (např. Princ Bajaja), ale i dalších filmů.


Valdštejn

Valdštejn, nejstarší hrad Českého ráje, byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, předků pánů v Valdštejna. Valdštejnové drželi hrad asi do roku 1380 a další majitelé páni z Vartenberka do počátku husitských válek. Poté se majitelé střídali a stavba chátrala. Příroda z hradu vymodelovala romantickou zříceninu.

Hrad Valdštejn má proto pro své návštěvníky mnoho zajímavostí. Rozmanitost je hlavním znakem hradu – vstupní most s barokními sochami, kaple, kostel sv. Jana Nepomuckého, skalní sklepení, hradní lednice, staleté borovice, úžasná vyhlídka na Trosky a mnohé další.

Návštěva hradu bývá spojována s výletem do blízkého Hruboskalského skalního města.


Trosky

Zřícenina gotického hradu z konce 14. století je majestátnou dominantou Českého ráje. Vybudování hradu na dvou strmých čedičových skaliscích učinilo z Trosek nedobytný hrad - dobýt se jej nepodařilo ani husitům. Při prohlídce má návštěvník možnost seznámit se s bohatou historií hradu plnou legend a neuvěřitelných historek a vystoupat na věže "Babu" a "Pannu", jež skýtají jedinečný výhled do široké krajiny.


Humprecht

Zámek Humprecht tvoří od 17. století dominantu městečka Sobotka. Na první pohled vás zaujme půlměsíc, krášlící vrchol ústřední věže. Ten v roce 1829 vystřídal původní kříž. Tenkrát se totiž povídalo (ale pravda to nebyla), že Černíni – zakladatelé zámku – pobývali nějaký čas v Turecku. Humprecht si prošel těžkými časy; na svatého Petra a Pavla roku 1678 do něj za jediné bouřky udeřil čtyřikrát blesk.


Valečov

Hrad Valečov je zajímavý už svým jménem. Ve středověku totiž bylo zvykem pojmenovávat hrady ne česky, nýbrž německy. Nejstarší dokument, v němž je Valečov zmíněn, pochází z počátku 14. století. Kdysi byla stavba pevná a nedobytná, o čemž vědělo své i křižácké vojsko, jež sem přitáhlo v roce 1468. „Udatní” bojovníci vyplenili okolní vesnice, ale na hrad si netroufli. Ve skalní zříceninu se hrad proměnil už před třicetiletou válkou.


Kost

Hrad Kost byl postaven v lesnatém údolí na mohutném skalním pískovcovém ostrohu, asi kilometr od místa, kde stávalo prehistorické hradiště Na Poráni. Je to krajina velmi bohatá na vodní toky, které vytvořily v tomto místě tři mohutná údolí, zaplavená močály. Na jejich místě byly vybudovány tři rybníky: Bílý, Černý a Labutí, z nichž první dva se zachovaly dodnes.

Protržením hrází těchto rybníků bylo možno proměnit okolí hradu v těžko přístupný terén. Hrad založil patrně Beneš z Vartenberka před rokem 1349. Po roce 1370 byl Petrem z Vartenberka radikálně přestavěn. Hrad Kost byl budován ve stejné době jako hrad Karlštejn, což dokazuje jeho architektura. Zvláštností hradu je, že z jednoho místa můžete spatřit všechny čtyři rohy věže naráz. Hodně štěstí při hledání!


Údolí Plakánek

Údolí Plakánek je jednou z nejhezčích částí Českého ráje. Z velké části za to vděčí majestátnému hradu Kost, který svou siluetou dominuje malebnému údolí přes půl tisíciletí. Na okružní naučné stezce uvidíte lidovou architekturu i šlechtická sídla, projdete se mezi pískovcovými skalami, nadýcháte se čerstvého vzduchu, prosyceného vůní sasanek, kosatců i vzácných orchidejí a třeba dokonce spatříte chráněného raka.


Sychrov

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámecké pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky; většina místností také vyniká bohatou řezbářskou výzdobou. Prohlídka zámku poskytne návštěvníkům dokonalou představu, jak se ve 2. polovině 19. století žilo na venkovském sídle bohaté šlechtické rodiny.


Skokanský můstek v Lomnici nad Popelkou – rozhledna

Celý zdejší areál zvaný V Popelkách prošel v letech 2004-2007 rozsáhlou rekonstrukcí, v jejímž rámci byl právě můstek s konstrukčním bodem 70 m přestavěn na rozhlednu, která právem uspěla v soutěži "Stavba roku Libereckého kraje".

Tato rozhledna má obrovskou výhodu, že není jako většina těchto staveb situována ve svahu, nýbrž takřka na hřebeni a umožňuje tak v podstatě kruhový výhled. Praktická rada na závěr - dávejte si během přístupu k rozhledně směrem od areálu velký pozor, jestli ze dvou bližších můstků zrovna neskáče nějaký skokan. Při přístupu k můstku K-70 totiž překračujete dojezdové dráhy dvou menších můstků, kde se i v létě skáče na umělé hmotě.


Rozhledna na Táboře

2 km od městečka Lomnice nad Popelkou se nachází vrch Tábor (678m). Původní název tohoto vrchu byl Chlum. Od roku 1349 zda stála kaple založena rodem Valdštejnů. V roce 1527 dal majitel panství Vilém z Valdštejna postavit na místě sešlé kaple kostelík. V době protireformace byl na místě kostelíka postaven v roce 1704 jezuity barokní kostel Proměnění Páně; opravený roku 1897.

Rozhledny se turisté na Táboře dočkali v roce 1888, kdy zde lomnický okrašlovací spolek nechal vystavět jednoduchou trámovou konstrukci o výšce 22 metrů. V důsledku vlivu počasí však musela být často opravována, až byla v roce 1897 zcela snesena.

U zrodu druhé rozhledny stál jednatel okrašlovacího spolku a řídící učitel Josef Tichánek, který inicioval za účelem vybudování rozhledny veřejnou sbírku. Dílo dle projektu lomnického stavitele Slaby bylo dokonáno dne 17. září 1911, kdy byla 26 metrů vysoká cihlová věž předána do užívání veřejnosti. Vyhlídková věž dostala jméno Tichánkova na počest iniciátora její výstavby. Její celková výška činí 35 metrů a na vyhlídkový ochoz v 26 metrech nad zemí vede 145 schodů.